Ateny - odkryj prawdę o stolicy Grecji

Ateny są stolicą Grecji, a zarazem najczęściej odwiedzanym w tym kraju miejscem

Ateny - odkryj prawdę o stolicy Grecji
fot. shutterstock.com

Ateny są stolicą Grecji, a zarazem najczęściej odwiedzanym w tym kraju miejscem. Nic w tym dziwnego. W tym jednym mieście można bowiem odnaleźć zabytków tak dużo, że można by rozdzielić je na cały kraj. To co najbardziej fascynuje przyjeżdżających tu turystów jest niesamowite połączenie starego z nowym.

Ateny są dużym miastem współczesnego kraju. Są więc pewne nowoczesnych budynków, centrów handlowych i innych elementów nowoczesnej architektury. Jednocześnie kilkutysięczna historia miasta Ateny i całego państwa pozostawiła po sobie ślady wielu kultur, tradycji i religii mieszkających tu w ciągu wieków ludzi. W samych Atenach widać pozostałości po kulturach mykeńskiej, minojskiej, helleńskiej, macedońskiej i rzymskiej. Nie sposób nie zachwycić się pięknem wynikającym z tego naturalnego połączenia.

Ateny można nazwać najbardziej gościnnym miastem kraju Greków. Jest to miasto nastawione na turystów i widać to na każdym kroku. Są tu stare budowle zaadoptowane na hotele, restauracje i kafejki. Przyjezdni mogą więc zaczerpnąć piękna różnych stylów architektury poprzez zwykłe obcowanie z nią w czasie pobytu w Atenach. Baza hotelowa jest tak szeroka, że znajdzie tu coś dla siebie każdy. Dla bardziej wybrednych hotele oferują najwyższy standard usług, na który nie będzie można narzekać.

Stolica Grecji to jednak przede wszystkim zabytki, których nie można ominąć na swojej wakacyjnej drodze. Są to zabytki zaliczane do najwyższej światowej klasy. Wśród nich należy wymienić takie atrakcje jak: Akropol z Partenonem oraz teatr Dionizosa. Nie można także odmówić sobie zobaczenia całej nowej części Aten ze słynnych wzgórz Likavitós i Filopáppou. Przechadzając się po ulicach Aten nie sposób nie natknąć się na zabytki architektury sakralnej zarówno z okresu starożytnego, jak i bizantyjskiego i średniowiecznego.

Atrakcją słynną na cały świat są także ateńskie muzea. Nie każdy turysta chętnie zwiedzi wszystkie muzea, jest to więc oferta skierowana szczególnie dla osób interesujących się historią tego starożytnego kraju i miasta.

Muzeum Bizantyńskie mieści się w przepięknej rezydencji wybudowanej w 1848 roku na styl florencki. Tu zobaczyć można największy na świecie zbiór dzieł sztuki kultury bizantyjskiej, do których należą rzeźby, freski, eksponaty malarskie, ikony, przedmioty użytku sakralnego i świeckiego.

Równie ciekawym miejscem jest także Muzeum Benakisa. Nazwa jego pochodzi założyciela muzeum Antoniego Benaki, który w 1930 roku ufundował je miastu. Muzeum Benekisa znajduje się w stylowym neogotyckim budynku. Można w nim zobaczyć bardzo ciekawe eksponaty sztuki starożytnej i bizantyjskiej. Dzięki bogatej kolekcji przedmiotów codziennego użytku z różnych okresów historycznych można zapoznać się z obyczajowością narodu zmieniającego się w trakcie jego długiej i burzliwej historii. Poprzez takie miejsca jak Muzeum Bizantyńskie i Muzeum Benakisa Ateny odkrywają przed swoimi gośćmi swoją prawdziwą twarz.

Tagi: Grecja Ateny

Data publikacji: 2020-04-11 | Liczba wyświetleń: 1291