Jazda na rowerze górskim

To sport, który świetnie sprawdza się w przypadku tych, którzy w aktywności fizycznej szukają również mocnych wrażeń oraz mierzenia się z kolejnymi wyzwaniami.

Jazda na rowerze górskim
fot. lassedesignen/shutterstock.com

Jazda na rowerze górskim to prawdziwa przyjemność i źródło pięknych przeżyć. To sport, który świetnie sprawdza się w przypadku tych, którzy w aktywności fizycznej szukają również mocnych wrażeń oraz mierzenia się z kolejnymi wyzwaniami. Długie trasy i konieczność pokonywania licznych przeszkód, różne formy związane z ukształtowaniem terenu sprawiają jednak, że sam rower nie wystarcza.

Nawet najlepszy rower górski nie jest w stanie zastąpić tak ważnego elementu jak odpowiednia kondycja i prawidłowe przygotowanie do jazdy. Do każdej wycieczki z rowerem górskim należy się starannie przygotować.

Ważne jest i przestudiowanie map i przewodników, dzięki których dowiemy się czegoś o terenie, w którym będziemy się poruszać, ważne jest również odpowiednie przygotowanie i wcześniejszy trening. Jeśli bez takiego przygotowania wyruszymy na górską trasę, ryzykujemy przede wszystkim zdrowiem. Co więcej – wycieczka, która przerośnie nasze możliwości fizyczne raczej nie będzie zbyt miło wspominana. Lepiej przed dłuższym wyjazdem w góry potrenować w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania, stopniowo wydłużając trasy takich wypadów. Jazda w terenie to najlepsza zaprawa dla organizmu.

Pomocna może okazać się również jazda na rowerze treningowym. Innym sposobem na poprawienie kondycji przed wyruszeniem w teren jest wykonanie odpowiednich ćwiczeń, szczególnie tych rozciągających. Dla rowerzystów ciekawym elementem treningu pozwalającym poprawić formę są skłony, liczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg oraz bieganie. Warto zatem zawczasu przygotować wszystko to, co będzie nam potrzebne. Ważny jest odpowiedni stój, dzięki któremu nie będzie nam zimno, ale który uchroni nas również przed przegrzaniem. Ważne jest również zatroszczenie się o sam sprzęt. Odpowiednia ilość powietrza w oponach, dobry stan techniczny i przygotowany zestaw narzędzi w sytuacji, w której konieczna stanie się drobna naprawa – to podstawa dla każdego rowerzysty. Ci, którzy zamierzają wiele czasu spędzać w terenie, koniecznie powinni nauczyć się, jak dokonywać podstawowych napraw. Często przecież w terenie pojawiają się problemy z przebita dętką lub pęknięcie łańcucha.

Tagi: jazda na rowerze rower

Data publikacji: 2016-05-15 | Liczba wyświetleń: 1839