Kościelisko – perełka pośród Tatr

Jeżeli mowa o urlopie w Tatrach, zwykle od razu kojarzymy Zakopane. Jednak w okolicy znajdują się znacznie piękniejsze zakątki do wypoczynku, które na pewno przypadną do gustu wielbicielom świętego spokoju.

Kościelisko – perełka pośród Tatr
fot.

Zakopane, chociaż bardzo popularne wśród turystów, nie odpowiada każdemu. Winić można za to w szczególności komercjalizację „zimowej stolicy Polski”, która w ostatnich latach straciła z tego powodu wiele ze swojego pierwotnego uroku podhalańskiego miasta. Na szczęście wokół znaleźć można wiele innych interesujących zakątków, chociażby Kościelisko, które położone jest zaledwie kwadrans jazdy samochodem od Zakopanego. To idealna propozycja dla każdego, kto uwielbia bliskość przyrody, ciszę i przestrzeń – to tutaj można odetchnąć pełną piersią.

 

Kościelisko – opis miejscowości

Kościelisko to licząca sobie około 3,5 tysiąca osób podhalańska wieś, która zlokalizowana jest malowniczo w Rowie Kościeliskim, rozchodząc się na stoki Pogórza Gubałowskiego. Jej zabudowania dochodzą aż do Doliny Kościeliskiej w Tatrach. W przeszłości Kościelisko, które nazywane było także Polanami, stanowiło miejsce wypasu owiec – to tutaj znajdowały się osady pasterskie, czyli tzw. polany. Dzisiaj jest to głównie miejscowość o charakterze turystycznym, która oferuje wiele interesujących atrakcji dla swoich gości.

 

Atrakcje latem i zimą

W Kościelisku i okolicach znajduje się wiele interesujących atrakcji dla starszych i młodszych. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim piękne tatrzańskie okolice idealne do przemierzania górskich szlaków. Dolina Chochołowska, Pogórze Gubałowskie, Staw Smreczyński, Droga pod Reglami, Morskie Oko, Giewont – to tylko kilka propozycji dla wielbicieli gór. Również znajdują się tutaj idealne warunki do wspinaczki, można wybrać się na przejażdżkę konno czy też popływać w basenie termalnym znajdującym się na Polanie Szymoszkowa.

 

Zimą z kolei na gości Kościeliska czekają doskonale przygotowane stoki, między innymi w Centrum Witów Ski, które położone jest w Witowie, czy też na wspomnianej już Polanie Szymoszkowa. W okolicy znajdują się także nowe, świetnie przygotowane trasy narciarstwa biegowego.

 

Ci, którzy chcą bliżej zapoznać się z fascynującą kulturą i tradycjami Podhala, powinni odwiedzić Muzeum Tatrzańskie oraz Chałupę Sabały, która nazywana jest także „Sabałówką” – jest to dom rodzinny Jana Krzeptowskiego Sabały, znanego podhalańskiego górala, przewodnika, gawędziarza i muzykanta. Podczas swoich spacerów po okolicy można też zauważyć wiele innych świadectw podhalańskiej architektury.

 

Noclegi w Kościelisku

Jeżeli masz ochotę na odwiedzenie Kościeliska, w takim przypadku zacznij już teraz szukać atrakcyjnych miejsc noclegowych. Do dyspozycji są wille, pensjonaty, prywatne kwatery, więc każdy może wybrać coś na swoją kieszeń, by wypocząć w tym malowniczym zakątku.

 

Na urlop do Kościeliska zaprasza Pensjonat Tatry, który oferuje komfortowe noclegi, wyżywienie, a także inne udogodnienia dla swoich gości. W Pensjonacie organizowane są także turnusy rehabilitacyjne – jest on w pełni wyposażony i oferuje różnego rodzaju zabiegi.

 

 

Tagi: Tatry pensjonat Kościelisko

Data publikacji: 2015-12-11 | Liczba wyświetleń: 1884