Schroniska turystyczne w Polsce

Schroniska to sposób na tani nocleg, zwłaszcza jeśli planujesz długie wędrówki po górskich szczytach.

Schroniska turystyczne z definicji to po prostu miejsce (budynek), którego zadaniem jest świadczenie usług turystycznych polegających m.in. na: udostępnieniu miejsca służącego do wypoczynku lub schronienia, noclegów, gastronomii, wypożyczaniu sprzętu turystycznego, itp. Najczęściej spotykane są schroniska górskie, które na ogół skierowane są dla potrzeb ruchu turystycznego. W schroniskach górskich zazwyczaj znajdują się pokoje od 2 osobowych, aż po 16 osobowe.

Odmianą schroniska turystycznego jest schronisko młodzieżowe, przeznaczone w głównej mierze na kieszeń przeciętnego ucznia lub studenta. Standard wyposażenia takich schronisk jest dość podobny, gdyż pokoje są tu również wieloosobowe i często posiadających piętrowe łóżka. Na ogół łazienki i toalety są wspólne dla kilku pokoi lub całego piętra. Poza tym w schronisku znajduje się pomieszczenie kuchenno-jadalne, które wyposażone jest w lodówkę, kuchenkę oraz zestaw podstawowych naczyń. Nie jest to oczywiście standard, więc nie spodziewaj się, iż wszędzie znajdziesz miejsce do samodzielnego przygotowywania posiłków.

Ogólnie schroniska to sposób na tani nocleg, zwłaszcza jeśli planujesz długie wędrówki po górskich szczytach. Ilość schronisk i tym samym miejsc noclegowych wpływa na rozwój turystyki w danym regionie.

Wyróżniamy następujące rodzaje schronisk:

  • niezagospodarowane schrony, które umożliwiają nocleg, lecz w dość podstawowych warunkach. Poza tym w kwestii posiłków, odbywa się to samodzielnie i na własną rękę. Schrony zazwyczaj zlokalizowane są na odludnych terenach i służą jako schronienie w razie nagłej potrzeby.
  • schroniska górskie – położone w pobliżu szlaków turystycznych na obszarach górskich.
  • w terenie górskim, gdzie można otrzymać schronienie, np. pasterskie „bacówki”.
  • schroniska-hotele, które posiadają dużą liczbą miejsc noclegowych. Poza tym charakteryzują się łatwą dostępnością, gdyż zlokalizowane są przy traktach komunikacyjnych.
Tagi: schroniska turystyczne schroniska górskie schroniska młodzieżowe rodzaje schronisk pojęcie schroniska

Data publikacji: 2007-10-30 | Liczba wyświetleń: 6824