Sudeckie atrakcje - Jaskinia Radochowska - Góry Złote

Jaskinia Radochowska w Górach Złotych ma swe tajemnice i swe własne atrakcje, którymi przyciąga turystów i pasjonatów podziemnego świata.

Jaskinia w Radochowie
fot. By Jacek Halicki (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Jest jedną z ciekawszych jaskiń w polskich Sudetach, jednak w rankingu popularności wciąż przegrywa z Jaskinią Niedźwiedzią. Znana była już w XVIII wieku, jednak wówczas odwiedzali ją zazwyczaj wandale. W efekcie spora część jaskini została zniszczona. Nie oznacza to jednak, że jest ona miejscem nieciekawym i niegodnym uwagi. Wręcz przeciwnie. Jaskinia Radochowska w Górach Złotych ma swe tajemnice i swe własne atrakcje, którymi przyciąga turystów i pasjonatów podziemnego świata. Pomimo znacznego zniszczenia szaty naciekowej jest Jaskinia Radochowska pomnikiem przyrody nieożywionej i miejscem godnym uwagi.

Wiadomo, że jaskinia była „zwiedzana” już w XVIII wieku, zaś szczególnie zainteresowali się nią kuracjusze, którzy w XIX wieku gościli w pobliskim uzdrowisku: Lądku. To właśnie oni zaczęli zwiedzać jaskinię, powodując jej znaczne zniszczenie. Spora część tutejszej szaty naciekowej nie przetrwała zatem do dnia dzisiejszego.

Naukowe badania w tejże jaskini po raz pierwszy przeprowadzili naukowcy niemieccy w latach 30-tych XX wieku. To oni w namulisku odnaleźli ślady licznych zwierząt, m.in. niedźwiedzia jaskiniowego oraz dzikiego konia. Wiadomo, że wśród zwierząt pojawiających się w Jaskini Radochowskiej były i bizony, i hieny polarne.

Do 1947 roku jaskinię mogli zwiedzać turyści w towarzystwie przewodnika, będącego zarazem opiekunem jaskini. Po wojnie jaskinia została opuszczona, co stało się przyczyną jej dalszej dewastacji. Zaśmiecona pozostawała bez opieki aż do początków XXI wieku. W 2001 roku wydzierżawił ją prywatny właściciel, który na nowo zaczął oprowadzać wycieczki po tym ciekawym miejscu.

Dziś długość trasy turystycznej osiąga tu długość 200 metrów. Aby ją zwiedzić należy poświecić około 40 minut czasu. Warto, bo to druga po Jaskini Niedźwiedziej jaskinia w Sudetach. Na szczególną uwagę w Jaskini Radochowskiej zasługuje Sala Gotycka, w której można dostrzec jeszcze ślady dawnej szaty naciekowej. Inną atrakcją jest tu podziemne jeziorko krasowe.

Jaskinię można zwiedzać od maja do września, z wyjątkiem wtorków. Można do niej dość albo z Radochowa, albo z centrum Lądka-Zdroju. Choć zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika, turyści powinni posiadać własne latarki. Przyda się tu również solidne obuwie, gdyż sama jaskinia nie posiada jeszcze zbyt dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. To właśnie ów „dziki” charakter jest dla niektórych największą zaletą tej jaskini.

Tagi: Sudety Jaskinia Radochowska jaskinie Góry Złote

Data publikacji: 2016-08-21 | Liczba wyświetleń: 2727