Jezioro Wdzydze zwane Morzem Kaszubskim

Jezioro Wdzydze stanowi kompleks pięciu jezior - są to Jezioro Wdzydze, Jezioro Radolne, Jezioro Gołuń, Jezioro Jelenie oraz Jezioro Słupinko.

Wśród licznych atrakcji turystycznych znajdujących się na obszarze Kaszub, jedną z najważniejszych z nich jest bez cienia wątpliwości Jezioro Wdzydze. Jezioro Wdzydze zwane jest często Morzem Kaszubskim, Szerzawą albo Wielką Wodą. Znajduje się na terenie Równiny Charzykowskiej nieopodal Jeziora Charzykowskiego w Borach Tucholskich. Właściwie Jezioro Wdzydze stanowi kompleks pięciu jezior – są to Jezioro Wdzydze, Jezioro Radolne, Jezioro Gołuń, Jezioro Jelenie oraz Jezioro Słupinko. Razem zajmują one powierzchnię ponad tysiąca pięciuset siedemdziesięciu hektarów, co sprawia, że Jezioro Wdzydze to największy zbiornik wodny na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Jego głębokość sięga natomiast aż sześćdziesięciu ośmiu metrów. Największym jeziorem całego kompleksu jest oczywiście właśnie Jezioro Wdzydze – zajmuje powierzchnię ponad dwóch trzecich całego zlewiska wodnego i ma długość ośmiu kilometrów. Cała jego powierzchnia znajduje się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Dużą jej część stanowią wyspy – zajmują około piętnastu procent powierzchni jeziora. Największe z nich to Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Sorka, Sidły oraz Glonk. Jezioro Wdzydze jest również obiektem zainteresowania ichtiologów. Ma to związek z występowaniem w nim trocia, który jest typowo morską rybą, zaś Jezioro Wdzydze nie ma połączenia z Morzem Bałtyckim. W okolicy jeziora znajdują się popularne kurorty wypoczynkowe, ono samo zaś stanowi jeden z ulubionych miejsc żeglarzy nie tylko z jego najbliższych okolic.

Tagi: Pojezierze Kaszubskie Kaszuby Jezioro Wdzydze Jezioro Charzykowskie Wdzydzki Park Krajobrazowy Jezioro Jelenie Równina Charzykowska Jezioro Radolne Jezioro Gołuń Jezioro Słupinko

Data publikacji: 2008-09-12 | Liczba wyświetleń: 7522