Pojezierze Kaszubskie

Krajobraz Pojezierza Kaszubskiego kojarzony jest przede wszystkim z dużą ilością jezior.

Pojezierze Kaszubskie stanowi niezwykle ciekawą, pod względem krajobrazowym, krainę. Cofający się lodowiec pozostawił po sobie pagórki i wzgórza morenowe, z piasków, żwirów i głazów. Centralna część regionu jest położona wyżej. Wzgórza Szymbarskie sięgają do 328 m.n.p.m wśród nich góry Wieżyca i Zamkowa Góra. Tradycja wędrówek na Wieżycę sięga XIX wieku z tego okresu pozostała tu wieża widokowa z której rozciąga się niebywale malowniczy krajobraz.

Krajobraz Pojezierza Kaszubskiego kojarzony jest jednak przede wszystkim z dużą ilością jezior. Większość z nich to jeziora rynnowe, ukształtowane z moreny czołowej oraz jeziora okrągłe powstałe z moreny dennej. Jeziora te połączone siecią rzek jako szlaków wodnych świetnie nadających się na wyprawy kajakowe po całym Pojezierzu Kaszubskim.

Typowym jeziorem rynnowym na Kaszubach jest Jezioro Raduńskie Dolne. Znajduje się ono w najatrakcyjniejszej krajobrazowo części Kaszubskiego Pojezierza zwaną Kaszubską Szwajcarią. Wraz z Jeziorem Raduńskim Górnym przed budową zapory stanowiły jeden akwen zwany Jeziorem Raduńskim. Przez całą długość jeziora przepływa rzeczka na której powstało- Radunia. Wysokie brzegi, bo dochodzące do 35 metrów, są obsadzone ośrodkami wypoczynkowymi i domkami letniskowymi. Radunia wypływając z jeziora w Chmielonku wpada do następnego akwenu Jeziora Kłodno. Szlak wodny przepływający przez te jeziora nazwany jest "Kółkiem Raduńskim", do którego również należy Jezioro Białe. Jeziora tego szlaku położone w bajecznym górskim krajobrazie wśród pięknych bukowych lasów zapierają dech w piersiach. Nic wiec dziwnego ze jeziora te położone są w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Urzekające w swym kolorycie są również jeziora rynnowe na zachodnim krańcu Szwajcarii Kaszubskiej do których należy Jezioro Żukowskie, Mausz, Gowidlińskie i Węgorzewo. Nieskażona natura w otoczeniu jezior pozwala na życie wielu rzadkim gatunkom zwierząt, choćby rakom czy żółwiom błotnym.

Na północnym Krancu łańcuszka Raduńskiego rozlewają się wody Jeziora Potęgowskiego. Płytkie i niezwykle malownicze jeziorka tego akwenu to idealne miejsce dla rozwoju flory i fauny. Dlatego tez w rejonie tych jezior powstało aż 6 rezerwatów przyrody.

Kierując się na południe odnajdziemy Jezioro Charzykowskie rozlewające swe wody na równinie Charzykowskiej. Przepływająca przez niego rzeka Brda łączy je razem z innymi jeziorami: Długim Karasińskim i Widoczno. Piękne okoliczne lasy i akweny objęto ochroną tworząc na tych terenach Zaborski Park Krajobrazowy. Innym ciekawym szlakiem wodnym Pojezierza Kaszubskiego jest szlak Wejherowo z pięknym, śródleśnym jeziorem Borowo.

Pojezierze Kaszubskie najlepiej zwiedzać poprzez zorganizowane szlaki wodne, które w bardzo ciekawy sposób łączą ze sobą poszczególne akweny Pojezierza. Największe rzeki Pojezierza to: Słupia, Radunia, Brda, Łupawa, Łeba i Wda. Na większości tych rzek zorganizowano idealne szlaki wodne.

Pojezierze Kaszubskie to prawdziwa kraina dziwów, widywano tu poza rodzimymi gatunkami ptactwa również i egzotycznych "gości" flamingi, a nawet pelikany. Niezwykle widowiskowe na Kaszubach są stada żurawi, które na jeziorach znalazły idealne warunki na lęgi i pobyt. Krótko mówiąc, Pojezierze Kaszubskie to miejsce idealne dla wielu gatunków zwierząt rzadko dziś spotykanych w innych regionach kraju.

Data publikacji: 2009-06-04 | Liczba wyświetleń: 10355