Atrakcje turystyczne na Kaszubach

Dla wielu, Kaszuby, to najpiękniejsze regiony turystyczne w Polsce.

Kaszuby jako niezwykle bogaty kulturowo region Polski potrafi nasz zachwycić nie tylko wyrazistymi korzeniami tradycji, ale również pięknem przyrody. Kraina o specyficznym kaszubskim języku i silnym poczuciu odrębności etnicznej. Jednolite, piaszczyste, morskie plaże, malownicze doliny rzek oraz dziewiczo zielone lasy tego terenu, to jedne z nielicznych w Polsce miejsc wartych zobaczenia.

Wdzydzki Park Krajobrazowy, na terenie którego znajduje się Jezioro Jelenie, dostarcza odwiedzającym go gościom wiele atrakcji. Czyste jeziora w Parku są świetną okazją na samotne, spokojne spotkania z przyrodą. Czysta woda i piaszczyste plaże idealnie nadają się do odpoczynku nad wodą i związanych z nią zabaw wodnych. Dla wielu, Kaszuby, to najpiękniejsze regiony turystyczne w Polsce. Największą atrakcją regionu jest niewątpliwie kaszubski stąd, czyli brzeg morza o szerokiej plaży, malowniczo urwanej klifami. Dla bardziej aktywnych turystów wiele, niezapomnianych przygód mogą dostarczyć spływy kajakowe, czystymi i drożnymi rzekami regionu. W Wydzykach Kiszewskich mamy okazje zapoznać się z kaszubskimi tradycjami, kulturą i architekturą. Tam właśnie powstało pierwsze w Polsce Muzeum na świeżym powietrzu dziś znane jako Muzeum Etnograficzne. Jego eksponaty to budowle, które udało się zachować w niezmienionym kształcie. Obecnie można tu obejrzeć wiele budynków gospodarczych dawnego kaszubskiego gospodarstwa, XVII wieczny kościółek oraz udostępniony do zwiedzania dworek szlachecki. Kaszuby jednak to nie tylko przyroda i historia, to również przyjaźnie nastawione do nowoprzybyłych gości miasteczka i wsie.

W wielu miastach Kaszubskich do dziś kultywuje się tradycje i dialekt kaszubski. Z kolei Wejherowo, Kartuzy, Puck, Gdańsk, Władysławowo, Kościerzyna to jedne z głównych aglomeracji tego regionu. Kartuskie Muzeum należy do jednych z najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia. Przy wejściu, zgodnie z kaszubską tradycją, każdy z gości częstowany jest tabaką. Na zachód od Kartuz w Sianowie, znajduje się XVIII wieczny zabytkowy kościół Matki Bożej Królowej Kaszub. W Kaszubskich Węsiorach odnaleziono ślady wędrówki Gotów i cmentarzysko z II-III wieku n.e. z dużymi karhanami i kolisto ułożonymi kamieniami. Cztery koła o regularnej średnicy od około 10 do 30 metrów. osłonięte są w większości lasem. Od Lęborka do Bytowa wyznaczony został niezwykle ciekawy szlak rowerowy. W wielu miejscowościach na tym terenie odnaleźć można sporo ciekawych, pozostałości po wojnie.

Gdańsk - jako kaszubskie miasto - potrafi przyciągnąć turystów zarówno klimatem nadmorskiego kurortu i pięknymi plażami jak i ciekawą historią zaklętą w zabytkach. Małe miasteczko rybackie Puck usytuowane na wysokim brzegu zatoki Puckiej to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Ciekawostką regionu jest zagadkowy Diabelski Kamień i Groty Mechowskie. Groty Mechowskie to podziemna trasa, powstała w wyniku ostatniego zlodowacenia. Strop komory zbudowany jest z piaskowca, co powoduje jej stopniową erozję. Ziemia pucka to przede wszystkim najpiękniejsze klifowe wybrzeże oraz szereg nadmorskich kurortów ciągnących się od Władysławowa poprzez Jastarnię i Juratę, aż po najsłynniejszy polski Półwysep Helski. Na Kaszubach znajduje się również Muzeum Hymnu Polskiego zorganizowane w domu jego twórcy Józefa Wybickiego w Będominie.

Tagi: atrakcje turystyczne Kaszuby spływy kajakowe Wdzydzki Park Krajobrazowy Jezioro Jelenie Park Etnograficzny Wdzydze Kiszewskie Muzeum Hymnu Polskiego Groty Mechowskie Diabelski Kamień Gdańsk Muzeum Kaszubskie

Data publikacji: 2009-06-04 | Liczba wyświetleń: 6919