Atrakcje turystyczne Giżycka

Liczne atrakcje turystyczne czekają na tych, którzy zdecydują się odwiedzić położone na Mazurach Giżycko. Nie bez powodu nazywane bywa czasami letnią stolicą Polski.

Brama Giżycka
fot. By Semu (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Tu można przekonać się, że Mazury to nie tylko piękne jeziora, ale również miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Co warto zobaczyć w Giżycku? Które z miejscowych atrakcji zasługują na szczególną uwagę?

Samo Giżycko pochwalić się może atrakcyjnym położeniem. Otoczone przez dwa malownicze jeziora Niegocin oraz Kisajno sprawia, że istnieją tu świetne warunki do wypoczynku i rekreacji. Baza noclegowa jest tu bardzo dobrze rozwinięta i przygotowana na przyjęcie licznych gości. Imponujące jest również zaplecze wypoczynkowo-rekreacyjne. Podobnie jak i w innych miejscowościach położonych na obszarze Krainy Wielkich Jezior i tu można skorzystać z rejsu statkiem po jeziorze.

Największą ze wszystkich atrakcji Giżycka jest przyciągająca setki turystów Twierdza Boyen. Wzniesiono ją w połowie XIX wieku z kamieni polnych oraz z cegły. Sama twierdza zajmuje powierzchnię 100 ha. To mury, fosy, liczne budynki o charakterze pomocniczym oraz bramy i potężne bastiony. Wszystko to najlepiej świadczy o tym, jaką ogromną rolę twierdza odgrywała w pruskim systemie obronnym. Dwukrotnie (w 1914 i w 1945 roku) próbowali ją zdobyć Rosjanie. Bez skutku. Dopiero odwrót wojsk niemieckich sprawił, że twierdza została zajęta i to bez ani jednego strzału. Dzisiaj chętnie zwiedzają ją turyści, zaś latem dodatkową atrakcją są organizowane na terenie twierdzy festiwale.

W centrum Giżycka na uwagę zasługuje zabytkowa zabudowa. To przede wszystkim urocze kamieniczki, wzniesione na przełomie XIX i XX stulecia. Wśród nich znajduje się również ciekawy zabytek sakralny - ewangelicki kościół z XIX wieku, którego największą atrakcją są organy. Kościół ten jest znany również z koncertów organowych. Ważne atrakcje turystyczne znajdują się nad jeziorem Niegocin. Tu można zobaczyć jedyny w Polsce most obrotowy nad Kanałem Łuczyńskim, zaś za kanałem - ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku.

Wilczy Szaniec i Twierdza Boyen

Dla tych, którzy lubią wędrować śladami wojen i szczególnie cenią sobie zabytki militarne, z pewnością docenią te pamiątki, które zachowały się w Mamerkach oraz w Giżycku. To właśnie w paśmie Wielkich Jezior Mazurskich zachowały się imponujące twierdze i umocnienia z okresu II wojny światowej. Co mogą zobaczyć tutaj miłośnicy historii?

Warto wybrać się przede wszystkim do Gierłoży. To właśnie tutaj znajdowała się główna kwatera Hitlera, znana na całym świecie jako Wilczy Szaniec. Zajmowała ona powierzchnię 800 ha i składała się z trzech stref bezpieczeństwa. Potężne bloki z betonu do dziś wywołują wśród zwiedzających silne emocje.

Po wizycie w Wilczym Szańcu koniecznie należy skierować się w stronę miejscowości o nazwie Mamerki. Tam znajdowała się niemiecka kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. W tym miejscu również warto zwrócić uwagę na ogrom całego przedsięwzięcia. Niemcy wznieśli tu około 250 obiektów o charakterze obronnym, z których wiele zachowało się do dnia dzisiejszego. W okresie pomiędzy 1941 a 1944 rokiem ta kwatera mogła być spokojnie nazywana samodzielnym miastem.

Jednym z najlepiej znanych obiektów w tym rejonie jest jednak znajdująca się w Giżycku Twierdza Boyen. Pod tą nazwą ukrywa się ogromny kompleks obronny, składający się z prawie stu budynków oraz schronów. Całość uzupełniają bardzo dobrze zachowane do dnia dzisiejszego umocnienia ziemne. Dodatkowa obronę Twierdzy Boyen zapewniał mur o długości około 2 km, który wzniesiono wokół twierdzy z cegły oraz kamienia. Zachowane obiekty do dziś wzbudzają zachwyt zwiedzających, a aby dokładnie zapoznać się z twierdzą i jej tajemnicami, trzeba poświecić przynajmniej dwie godziny. Co można tu zobaczyć dzisiaj? Przede wszystkim warto zwiedzić Muzeum Twierdzy Boyen oraz zajrzeć do dawnego laboratorium amunicyjnego. Na uwagę zasługują również cztery zachowane bramy wjazdowe oraz główna prochownia. Twierdza Boyen posiadała również własną piekarnię oraz stację gołębi pocztowych. Na terenie twierdzy znajduje się również amfiteatr miejski, w którym organizowane są liczne imprezy. Do najważniejszych z nich należy bez wątpienia Festiwal Piosenki Turystycznej "Ukleja".

Data publikacji: 2015-10-23 | Liczba wyświetleń: 2907