Okolice Krakowa. Zwiedź je wypożyczonym autem

Wypożyczenie auta to świetny sposób na organizację wakacyjnego wypadu. Dzięki niemu bowiem zwiedzisz nie tylko miasto, do którego przyjedziesz, ale też jego okolice.

Okolice Krakowa. Zwiedź je wypożyczonym autem
fot.

Wypożyczenie auta to świetny sposób na organizację wakacyjnego wypadu. Dzięki niemu bowiem zwiedzisz nie tylko miasto, do którego przyjedziesz, ale też jego okolice.

Kraków. Miasto, które każdy Polak powinien odwiedzić choć raz w życiu. Jeśli do tej pory nie udało ci się zwiedzić dawnej stolicy Polski, w te wakacje masz szansę nadrobić zaległości. Tym bardziej, że jako jedno z największych miast naszego kraju, Kraków jest świetnie skomunikowany z pozostałymi miejscowościami, a na miejsce możesz dotrzeć między innymi pociągiem, autobusem dalekobieżnym lub samolotem.

To duże ułatwienie w organizacji podróży, bo dzięki licznym połączeniom nie musisz przemierzyć całego kraju własnym samochodem. Na miejscu zaś nie musisz wcale polegać na niezbyt wygodnej komunikacji miejskiej, zamiast tego decydując się na wynajem samochodu. Lotnisko Balice i największe dworce to tylko niektóre z miejsc, w których działają takie firmy. Oznacza to, że zaraz po dotarciu do Krakowa możesz przesiąść się do wypożyczonego auta i na własną rękę zwiedzić to piękne miasto, a przy okazji poznać jego równie ciekawe okolice.

Najmodniejsze miasto świata

Taki tytuł nadała w 2007 Krakowowi agencja Orbitz, której wskazówkami kierują się tysiące turystów z całego świata. Oczywiście nie stało się tak bez powodu, bo pod względem zabytków i innych ciekawych obiektów miasto faktycznie plasuje się w ścisłej światowej czołówce. Kraków przez wieki był miejscem, w którym stykały się dwie kultury – polska i żydowska – a świadectwa jego bogatej historii obecne są dosłownie na każdym kroku.

Przewodników po królewskim mieście ukazało się bez liku, nie ma więc sensu opisywać jego najpopularniejszych atrakcji. Zamiast tego chcielibyśmy zaproponować ci dwie wycieczki w okolice Krakowa, które bez problemu zrealizujesz dysponując wypożyczonym samochodem. Gdzie więc pojechać będąc w dawnej stolicy Polski?

Zamek w Mirowie

Mirów to położona niespełna 90 kilometrów od Krakowa wieś znana wszystkim polskim (i nie tylko!) wspinaczom. W obrębie tutejszego pasma skał wapiennych wytyczono ponad 150 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Ta urocza miejscowość ma jednak wiele do zaoferowania nie tylko wspinaczom, ale też miłośnikom historii, których na pewno zainteresuje tutejszy zamek, a właściwie jego ruiny.

Obiekt wzniesiony został za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaprojektowano go jako część systemu fortyfikacji znanych dziś jako Orle Gniazda, do którego należał również pobliski zamek w Bobolicach. Kres świetności mirowieckiego zamku przyniósł potop szwedzki, a ostatecznie popadł on w ruiny pod koniec XVIII wieku. Dziś jest wspaniałym urozmaiceniem ciekawego i tak krajobrazu, choć niestety oglądać można go tylko z zewnątrz.

Odkryj Olkusz

40 kilometrów na północny zachód od Krakowa leży malownicze miasteczko Olkusz. Będąc na miejscu koniecznie zajrzyj do Bazyliki Świętego Andrzeja Apostoła, w której usłyszeć można – należące do najstarszych w Europie – renesansowe organy. Spacerując uliczkami miasteczka zobaczysz też między innymi dwa żydowskie cmentarze, fragment murów miejskich z basztą oraz kamienice z elementami pochodzącymi z XV wieku.

Jeśli zdecydowałeś się na wynajem samochodu w Krakowie, po spacerze olkuskimi uliczkami, koniecznie odwiedź też Pustynię Błędowską. To największy w Polsce tego typu obszar i krajobraz, który na długo zapada w pamięć. Zwłaszcza, jeśli przyjedziesz tu z tętniącego życiem, kolorowego Krakowa.

Tagi: Kraków

Data publikacji: 2017-07-07 | Liczba wyświetleń: 1321