Zabytki Krakowa

Zwiedzanie Krakowa należałoby zacząć od Wzgórza Wawelskiego, gdzie znajduje się słynny Zamek Królewski na Wawelu.

Zabytki Krakowa
fot. pixabay.com

Zwiedzanie Krakowa należałoby zacząć od Wzgórza Wawelskiego, gdzie znajduje się słynny Zamek Królewski na Wawelu. Twierdza przez wiele lat była siedzibą władzy królewskiej, jednak na początku wieku XVII stolica została przeniesiona do Warszawy i tym samym zamek w Krakowie stracił na znaczeniu. Budowla była wielokrotne atakowana przez wrogie wojska, w wyniku czego była ona często niszczona a potem odbudowywana. Przez to forteca często zmieniała swój styl architektoniczny oraz wygląd. W XIV wieku pod panowaniem Łokietka zamek wzbogacony został między innymi o wieżę nazwaną Wieżą Łokietkową. Kiedy Kazimierz III Wielki został królem Polski ostatnie drewniane budowle zostały zastąpione konstrukcjami znacznie bardziej wytrzymałymi. Gdy Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę władzy królewskiej z Krakowa do Warszawy zamek popadł w ruinę. Dopiero, gdy Jan III Sobieski objął władzę obiektowi została przywrócona dawna świetność. Kiedy Polska utraciła niepodległość w 1795 roku wojska zaborcze zagarnęły wiele cennych eksponatów i niestety część z nich nie powróciła już do zamku. Obecnie Zamek Królewski na Wawelu stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną przyciągającą turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Będąc na Plantach powinniśmy się wybrać zobaczyć Bramę Floriańską zbudowaną na początku XIV wieku. Dawno temu nad bramą prowadzącą do środka wieży znajdował się orzeł, obecnie już od 1882 roku podziwiać możemy orła piastowskiego zaprojektowanego przez Jana Matejkę. Początek XIX wieku był okresem bardzo szybkiego rozwoju Krakowa, spowodowało to usunięcie sporej części fortyfikacji. Na szczęście dzięki działaniom profesora Feliksa Radwańskiego Brama Floriańska nie została rozebrana i stoi po dziś dzień.

Inną interesującą budowlą na plantach jest bez wątpienia Barbakan. Umiejscowiony jest stosunkowo niedaleko od Bramy Floriańskiej, więc spacer nie powinien długo trwać. Jest wiele głosów mówiących o tym, że w okresie od XV do XVIII wieku twierdza nie została zdobyta. To świadczy o jej dawnych ogromnych walorach obronnych. Znajduje się tutaj tablica pamiątkowa upamiętniająca Marcina Oracewicza. Podczas konferencji barskiej wobec braku amunicji w karabinie nabił go guzikiem i i zabił rosyjskiego dowódcę Panina. Na dzień dzisiejszy na terenie Barbakanu znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa dzięki temu będziemy mogli oglądać wiele interesujących wystaw. Odbywają się tu ciekawe uroczystości sportowe na przykład historyczne walki rycerzy czy mistrzostwa Polski w szermierce.

Kopiec Kościuszki to bez wątpienia jedno z najciekawszych wzgórz znajdujących się na terenie Krakowa. Usypany on został na wzgórzu zwanym Sikornikiem lub też inaczej nazywany Wzgórzem świętej Bronisławy. Kopiec położony jest w zachodnim Krakowie w dzielnicy VII Zwierzyniec. Proces usypywania kopca rozpoczął się 15 września 1820 roku i uczestniczyło w nim wielu Polaków nie tylko mieszkańców Krakowa. Po trzech latach Kopiec Kościuszki został ostatecznie usypany. Na dzień dzisiejszy podnóże kopca stanowi częsty cel wielu mieszkańców Krakowa, którzy tutaj spacerują. Niegdyś wokół obiektu istniało pasmo sporych fortyfikacji, jednak obecnie możemy oglądać jedynie ich pozostałości.

Plac Mariacki w Krakowie powinniśmy zacząć zwiedzać oczywiści od Kościoła Mariackiego wybudowanego w gotyckim stylu. Kościół posiada dwie wieże z czego z tej wyższej zawsze w południe odgrywany jest Hejnał Mariacki. Na uwagę zasługuje bardzo bogate wnętrze kościoła chociażby ze względu na mnogość pozłacanych tutaj elementów.

Tagi: zabytki Kraków Zamek Królewski na Wawelu Brama Floriańska Barbakan Kopiec Kościuszki

Data publikacji: 2009-01-27 | Liczba wyświetleń: 7885