Atrakcje turystyczne Pojezierza Suwalskiego

Pojezierze Suwalskie ma turystom wiele do zaoferowania. Cenne zabytki i malownicze krajobrazy zachęcają do spędzenia urlopu właśnie w tym regionie.

Atrakcje turystyczne Pojezierza Suwalskiego
fot. pixabay.com

Pojezierze Suwalskie ma turystom wiele do zaoferowania. Cenne zabytki i malownicze krajobrazy zachęcają do spędzenia urlopu właśnie w tym regionie. Co warto zobaczyć na Pojezierzu Suwalskim? Jakie miejscowości zasługują na szczególną uwagę?

Podczas pobytu na Pojezierzu Suwalskim warto odwiedzić Rowelską Górę. Wiejące tu silne wiatry zainspirowały mieszkańców tej okolicy do tworzenia elektrowni wiatrowych. Dziś są one jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu. Rowelska Góra to również doskonały punkt widokowy, a dzięki specjalnej wieży można podziwiać całą panoramę Pojezierza Suwalskiego.

Koniecznie trzeba odwiedzić Sejny, które są najważniejszą miejscowością na Pojezierzu Suwalskim. Na uwagę zasługują tu zabudowania klasztorne oraz bazylika mniejsza Nawiedzenia NMP. Została zbudowana przez zakonników ze zgromadzenia dominikanów, którzy do Sejn przybyli ponad cztery wieki temu. Wnętrze bazyliki również zasługuje na uwagę. Tu, w jednej z bocznych kaplic, umieszczony został cudowny obraz Matki Boskiej Sejneńskiej, pochodzący z XV wieku. Nie są to jednak jedyne zabytki Sejn. Zachowały się tu również pamiątki po Żydach. Są to Stara Synagoga oraz dom talmudyczny.

Kolejną ważną i bardzo ciekawą miejscowością leżącą na Pojezierzu Suwalskim jest Puńsk. W tej wsi aż 80% mieszkańców stanowią Litwini, dbający o swe tradycje i kulturę. Tutaj prężnie działa Dom Kultury Litewskiej, tu również działają liczne zespoły folklorystyczne. W pochodzącej z XIX stulecia zagrodzie urządzono izbę etnograficzną oraz Muzeum Regionalne.

Kolejną atrakcją Pojezierza Suwalskiego jest ważny rezerwat archeologiczny, znajdujący się w pobliżu wsi Szwajcaria. To Cmentarzysko Jaćwingów, na terenie którego zobaczyć można kurhany z II – V wieku. W kurhanach tych znaleziono wiele cennych przedmiotów, które przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat tych okolic. Znaleziono tutaj m.in. dawne ozdoby, narzędzia oraz broń. Szczególnie cenne zbiory odkryto w tzw. grobach książęcych, których wyposażenie było szczególnie bogate.

Tagi: zabytki Pojezierze Suwalskie Sejny krajobrazy Rowelska Góra Puńsk Dom Kultury Litewskiej

Data publikacji: 2017-05-28 | Liczba wyświetleń: 4825